Bizi takip etmeyi unutmayın. >>>
AntiSiyonizm Gazetesi
* = doldurulması zorunludur

1095-1270 yılları arasında gerçekleşen Haçlı Seferleri, Avrupalı katolik hristiyanların ve papanın isteğiyle müslümanların elinde olan Kudüs’ü ele geçirmeyi amaç edinmiştir. 200 yıllık süreç içinde gerçekleşen Haçlı seferlerinin odak noktasında Kudüs vardır.

1071 yılında Türklerin Bizansa karşı kazandığı Malazgirt savaşıyla Anadolu’ya yerleşmeye başlayan Türkler İznik ve çevresinde Anadolu Selçuklu Devletini kurdu. Bu dönemde Kudüs de müslümanların elinde olduğundan, Papa II. Urbanus Fransa’nın Clermont kentinde bir Clermont Konsili topladı. Burada Avrupalı hristiyan orduları, Türklere ve Müslümanlara karşı savaşa çağırdı.

Haçlı Seferine hazırlıklıksız yakalanan I. Kılıç Arslan İznik’i haçlılara bırakmak zorunda kaldı. İlerleyişine devam eden haçlı ordusu Eskişehir’de yine Türkleri mağlup etti. Devamında Antakya kuştıp alan haçlılar Kudüs’e kadar ilerleyip şehri kuşattı.

Müslümanların elinde olan Kudüs’de düştü. Haçlı ordusu Kudüs’te müslümanları katledip günlerce kan döktü. Bütün müslümanların öldürülmesini amaç edinmişcesine kan akıttılar ve Kudüs Krallını kurup başına Godfrey de Bouillon’u kral ilan ettiler. Kudüs’ün çevresindede çeşitli Haçlı Krallıkları kurdular.

Bu aşamaya kadar planlandığı gibi gitmiş ve daha sonradan Birinci Haçlı Seferi diye adlandırdığımız Haçlı Seferi, hristiyan alemi açısından başarılı geçmiştir.

Diğer Haçlı Seferleri yazılarımızıda takip edin. Haçlı seferleri ve tapınak şovalyeleri arasındaki bağlantıyı işlicez.