Bizi takip etmeyi unutmayın. >>>
AntiSiyonizm Gazetesi
* = doldurulması zorunludur

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, siyonizm ile ilgili bir açıklama yapıldı. Başbakanın Viyana’daki 5. Medeniyetler İttifakı Forumu’nda “Tıpkı antisemitizm gibi, tıpkı siyonizm gibi, tıpkı faşizm gibi İslamofobiyanın da bir insanlık suçu olarak görülmesi kaçınılmaz hal almıştır” demişti.


Bu açıklama desteklenebilecek bir açıklama. Çünkü savunduğumuz görüşde bu yönde. Ama dünyanın bir çok yerinden Başbakan’ın bu sözlerine tepki geldi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, “Bu karanlık ve yalan ifade, dünyadan geçtiğini düşündüğümüz bir düşüncedir” diyerek Erdoğan’ı kınadı.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Tommy Vietor, “Erdoğan’ın siyonizmi insanlığa karşı işlenmiş bir suç kategorisinde sınıflandırmasını reddediyoruz. Bu saldırgan ve yanlış bir tanım” diyerek ABD’nin Başbakanın sözlerinin karşısında olduğunu bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un sözlerini, sözcüsü dünyaya açıkladı. Ban Ki-mun “Genel Sekreter sorumlu liderlik teması altında yapılan bir toplantıda yaralayıcı ve bölücü sözlerin söylenmiş olmasının talihsizlik olduğuna inanmaktadır” denildi.

Dünyadan daha tepki gelecekmi veya gelirmi bunu bekleyip göreceğiz. Fakat burda dikkatinizi çekmek istediğim konu, dünyada üst düzey oluşumların bu görüşe karşı çıkması, onu desteklediği anlamına gelir. Biz bunu zaten biliyoruz. Bu gelişmeler düşüncelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu gösterdi.

İslam’a karşı kin ve nefret besleyen insanlar, İslam düşmanı siyonizme karşı sempati duyuyorlar. Bu gelişmeler müslüman alemi açısından dost ve düşmanın belirlenmesi konusunda anahtar olaylardan biridir.

Başbakan Erdoğan’ın bu olayda haklı olduğunu belirtmek gerekir. Fakat merak edilen konu, Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediklerinin arkasında durabilme kararlılığıdır. Davos’ta Perez’e ağır laflar söylemiş, ardından çıkıştada gazetecilere tepkisinin Perez’e değil moderatore olduğunu belirterek hemen çark etmişti. İsrail ile yeni ticaret anlaşmalarının imzalanmış olmasında cabası.

Güncelleme: Dünya üzerinden gelen tepkiler sonucunda başbakan Recep Tayyip Erdoğan açıklama yaparak sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirtti. Yine Davos’ta olduğu gibi bu konuda da söylediklerinin arkasında kesin bir dille duramamıştır.