Bizi takip etmeyi unutmayın. >>>
AntiSiyonizm Gazetesi
* = doldurulması zorunludur

Bayramlarımızı hep bir nedeni var. Kurban bayramını kutluyoruz çünkü dini bir nedeni var. Allah için kurban kesip ihtiyacı olanlara dağıtıyoruz. Ramazan ayının bitimiden Ramazan bayramını kutluyoruz. Bunların dini nedeni var.

Birde milli bayramlarımız var. Bunlarında hepsinin milli nedenleri var.

Kurtuluş savaşı, İstanbul’un fethi gibi. İstanbul’un fethini kutlarken bunun bir nedeni vardır.

Yılbaşı ve noel kutlamalarınında bir nedeni vardır. Bu kutlamalarda hristiyan bayramlarıdır. Hz İsa’nın doğumunu ve hristiyanlığın başlamasını kutlarlar. İçki içerler, çam ağacı süslerler, şarkı söylerler vs.

Fakat bizim toplumumuzdada bu günleri kutlayanlar var. Ve soruyorlar yılbaşını kutlamak caiz midir diye. Neyi kutluyoruz? Hristiyanlığın yayılışınımı? Yılbaşını kutluyan hristiyanlara benzememek için, bir müslümana yakışan inatla kutlamamaktır.

“Zulmedenlere meyletmeyin. Yoksa size de ateş dokunur. Sizin Allah’tan başka dostlarınız yoktur. Sonra size yardım da edilmez.” (Hud Suresi 113. Ayet)

Doğum günü kutlaması var birde. Bizim dinimizdede mevlid kandili vardır. Peygamber efendimizin doğum günüdür. Mevlid kandilini nasıl kutlarız? Namaz kılarız, kuran okuruz. Kısacası ibadet ederiz. Burda herhangi bir batı özentiliği yoktur. Bir arkadaşımızın, annemiz, babamız veya kardeşimizin doğum gününüde helal dairesinde kutlayabiliriz. Hediyeleşmek sünnettir, hediye edebilirsiniz. Kendisi hakkında hayır duaları edip Allah’tan o kişinin günahlarını affetmesini isteyebilirsiniz. Bunlar helal ve güzel şeylerdir.

Ama gidip 30 yaşında diye 30 mum dikip, iyiki doğdun diye şarkı söyleyip mumlara üflemek ve alkış tutmak hristiyan adetleridir. Bunlar helal değildir. Yılbaşı ve noel kutlamamamız gerektiği gibi doğum günlerindede bu tür davranışlar içinde olmamamız gerekir.