Bizi takip etmeyi unutmayın. >>>
AntiSiyonizm Gazetesi
* = doldurulması zorunludur

Evden çıkacaksınız. Dışarıda yağmur var. Bu durumda yanınıza şemsiye alıp dışarıda şemsiyeyle dolaşmanız doğru bir davranış olur. Fakat dışarıda bir yaz havası varsa bu durumda yanınıza şemsiye alarak dışarıda şemsiye ile dolaşmanız yanlış bir davranış olur. Yani şemsiyeyi yanınıza almanız belli şartlar dahilinde doğrudur.

Fakat hak dediğimizde herhangi bir şarta bağlı olmaksızın her zaman doğru olan şeydir. Örnek vermek gerekirse; iki kere ikinin dört etmesi. İki kere iki yağmur yağsada dörttür, yağmasada dörttür. 100 yıl öncede dörttü, şimdide dört, 100 yıl sonrada dört olacak. Yani iki kere ikinin dört olması bir şarta bağlı değildir. Daha doğru bir ifadeyle, iki kere ikinin dört olması haktır.

Yani şarta bağlı olmaksızın mutlak olarak her şart altında doğru olan şeye hak denir. Bunun tersinede batıl denir.

Bir insan, iki kere iki üç eder derse, bu yağmur yağsada yanlıştır, yağmasada yanlıştır. Dünde yanlıştı, bugünde yanlıştır, yarında yanlış olacaktır. Yani her şart altında yanlış olan şeye batıl denir.

Bu makaleyi yazarken aklıma hak ve batıl ile ilgili bir ayet geldi. Bunu sizinle paylaşıp bu makaleyi burada bitirmek istiyorum.

De ki: “Hak geldi, batıl yok oldu. Elbette batıl yok olmaya mahkumdur.” (İsra Surasi 81. Ayet)